Życie religijne w XVIII i XIX wieku

wpis w: Aktualności | 0

Kościół gromadził wiernych przeważnie w niedzielę i święta, na odpusty i w czasie specjalnie organizowanych nabożeństw.

 

Choć w niedzielę i święta obowiązkowe było uczestnictwo we mszy św wierni gromadzili się na dość wcześnie zaczynających się nabożeństwach. Tam gdzie był jeden kapłan odprawiana była tylko jedna msza zwana sumą. Zanim „wyszedł kapłan z sumą” od wczesnych godzin rannych wierni w kościele, bez udziału kapłana, czasem tylko z organistą, prowadzili modlitwy – śpiewanie pieśni, godzinek, różańca, litanii czy innych modlitw (na podstawie M.M. Grzybowski Bieżuńskie Zeszyty Historyczne 23/2009)

Co o nabożeństwach i adoracji w Stupsku zapisano w aktach wizytacji dekanalnej z 1781?

„ W Dni Uroczyste odprawuje się Jutrznia rano, w inne Św. i Niedziele koronke do Tróycy przenajświętszey, pieśni różne bo nie masz żadnego funduszu. Po Koronce y innych pieśniach według przepisu bywa Catechizm albo nauka. Summa śpiewana, kazanie po zakończonym nabożeństwie. Anjoł Pański po obiedzie. Litania w uroczystości, niespory”

„Nayświętszy Sakrament Ciała y krwi Pańskiej w Tabernakulum dobrze zamkniętym zachowuje się. Dwa razy w Miesiąc a czasem y więcey kiedy tego wyciąga potrzeba czyni się …… podług przepisów …. JM X Biskupa wystawia się Nay. Sakrament y czynią się Processyię z liczną ludu frekwencyją y Nabożeństwem”

 

Poniżej zdjęcie i szkic do obrazu Rezurekcja i zdjęcie autora obrazów Wojciecha Piechowskiego.

szkic_do_obrazu_rezurekcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.