Obóz jeniecki w Oberlangen, położony w powiecie Emsland w północno-zachodnich Niemczech, funkcjonował od 1933 roku. Początkowo przetrzymywano w nim tylko więźniów politycznych. Pierwsi Polacy – oficerowie, którzy dostali się do niemieckiej niewoli w czasie kampanii polskiej, przewieziono do obozu w 1940 roku. Potem, po przeniesieniu ich do innego oflagu, w Oberlangen przetrzymywano żołnierzy sowieckich.
Kobiety-żołnierze z AK trafiły do obozu w listopadzie 1944 roku, miesiąc po kapitulacji walk o Warszawę (…)
Na wiadomość o istnieniu obozu jenieckiego blisko holenderskiej granicy, dowódca 2 Pułku Pancernego ppłk Stanisław Koszutski stanął na czele kilkunastoosobowej grupy zwiadowczej, złożonej z czołgu Sherman, dwóch kołowych transporterów opancerzonych typu Scout Car, jeepa i motocyklu, w celu rozpoznania okolicy. Kiedy informacje o polskich jeńcach się potwierdziły, patrol zbliżył się do obozowego ogrodzenia (…)
Choć Niemcy wcześniej ostrzeliwali polską kolumną, teraz – gdy Polacy znajdowali się już u bram obozu – zaprzestali oporu. Załoga poddała się, ok. godziny 18 obóz był wyzwolony, obyło się bez strat po polskiej stronie. Na spotkanie z oswobodzicielami wyległy z baraków setki kobiet. Wiele z nich nie wiedziało jednak, jakiej narodowości są żołnierze, którzy przynieśli im wolność (…)
Niebywałe, bo żołnierze gen. Maczka – jak wielokrotnie podkreślali w relacjach – z chwilą, gdy w sierpniu 1944 roku lądowali na plażach francuskiej Normandii, wierzyli, że przyjdą walczącym w Warszawie powstańcom z pomocą. Teraz, na niemieckiej ziemi, pomogli bohaterskim kobietom, który walczyły o okupowaną stolicę.
Łącznie w obozie w Oberlangen, stanowiącym od tej pory dla gen. Maczka „część wyzwolonej Polski”, oswobodzono ponad 1700 Polek. „Stan 1716 żołnierzy na placu, 20 w izbie chorych i 7 niemowląt” (…)
Obóz wyzwolono 12 kwietnia 1945 roku
fragmenty informacji i zdjęcie wyróżniające tekst za Dzieje.pl
Za Dziejami Gruduska przytaczam informację, że wśród uratowanych z tego obozu uczestniczek Powstania Warszawskiego były Irena i Janina Płoskie – córki Eugeniusza Płoskiego (właściciela majątku Pszczółki Górne)
Biogramy powstańcze:
Archiwum historii mówionej – rozmowa z 2009
Zdjęcia i fakty z życia Ireny Płoskiej-Łoś
Nekrolog – za wyborcza.pl
Grób na cmentarzu Wrexham (Walia)
Cmentarz Wrexham ma drugie co do wielkości skupisko polskich pochówków w Wielkiej Brytanii, z ponad 1300 pochowanymi tu Polakami – Polacy pochowani na Wrexham
#
W genealogii rodzinnej siostry Płoskie to 3xprawnuczki Piotra Nałęcza i Katarzyny Miłoszewskiej
Dodaj komentarz