Wyzwolenie Oberlangen i siostry Płoskie

wpis w: Aktualności | 0

Obóz jeniecki w Oberlangen, położony w powiecie Emsland w północno-zachodnich Niemczech, funkcjonował od 1933 roku. Początkowo przetrzymywano w nim tylko więźniów politycznych. Pierwsi Polacy – oficerowie, którzy dostali się do niemieckiej niewoli w czasie kampanii polskiej, przewieziono do obozu w 1940 roku. Potem, po przeniesieniu ich do innego oflagu, w Oberlangen przetrzymywano żołnierzy sowieckich.

Kobiety-żołnierze z AK trafiły do obozu w listopadzie 1944 roku, miesiąc po kapitulacji walk o Warszawę (…)

Na wiadomość o istnieniu obozu jenieckiego blisko holenderskiej granicy, dowódca 2 Pułku Pancernego ppłk Stanisław Koszutski stanął na czele kilkunastoosobowej grupy zwiadowczej, złożonej z czołgu Sherman, dwóch kołowych transporterów opancerzonych typu Scout Car, jeepa i motocyklu, w celu rozpoznania okolicy. Kiedy informacje o polskich jeńcach się potwierdziły, patrol zbliżył się do obozowego ogrodzenia (…)

Choć Niemcy wcześniej ostrzeliwali polską kolumną, teraz – gdy Polacy znajdowali się już u bram obozu – zaprzestali oporu. Załoga poddała się, ok. godziny 18 obóz był wyzwolony, obyło się bez strat po polskiej stronie. Na spotkanie z oswobodzicielami wyległy z baraków setki kobiet. Wiele z nich nie wiedziało jednak, jakiej narodowości są żołnierze, którzy przynieśli im wolność (…)

Niebywałe, bo żołnierze gen. Maczka – jak wielokrotnie podkreślali w relacjach – z chwilą, gdy w sierpniu 1944 roku lądowali na plażach francuskiej Normandii, wierzyli, że przyjdą walczącym w Warszawie powstańcom z pomocą. Teraz, na niemieckiej ziemi, pomogli bohaterskim kobietom, który walczyły o okupowaną stolicę.

Łącznie w obozie w Oberlangen, stanowiącym od tej pory dla gen. Maczka „część wyzwolonej Polski”, oswobodzono ponad 1700 Polek. „Stan 1716 żołnierzy na placu, 20 w izbie chorych i 7 niemowląt” (…)

Obóz wyzwolono 12 kwietnia 1945 roku

fragmenty informacji i zdjęcie wyróżniające tekst za Dzieje.pl

Za Dziejami Gruduska przytaczam informację, że wśród uratowanych z tego obozu uczestniczek Powstania Warszawskiego były Irena i Janina Płoskie – córki Eugeniusza Płoskiego (właściciela majątku Pszczółki Górne)

Biogramy powstańcze:

Irena

Archiwum historii mówionej – rozmowa z 2009

Zdjęcia i fakty z życia Ireny Płoskiej-Łoś

Wiele lat minęło

Nekrolog – za wyborcza.pl

Janina

Grób na cmentarzu Wrexham (Walia)

Cmentarz Wrexham ma drugie co do wielkości skupisko polskich pochówków w Wielkiej Brytanii, z ponad 1300 pochowanymi tu Polakami – Polacy pochowani na Wrexham

#

W genealogii rodzinnej siostry Płoskie to 3xprawnuczki Piotra Nałęcza i Katarzyny Miłoszewskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.