V Marsz Obrońcom Mławy

wpis w: Aktualności | 0

10 listopada 2018 Grupa nieformalna Mława – Miasto Zabytkowe, już po raz piąty, organizowała Marsz Obrońcom Mławy:

Przed 1939 r. granica polsko-niemiecka w okolicach Mławy przebiegała w odległości zaledwie 120 km od Warszawy. W razie napaści należało spodziewać się głównego uderzenia właśnie z tego kierunku. Jednak aż do połowy lat 30. ubiegłego wieku polskiemu Sztabowi Generalnemu realniejsza wydawała się wojna z ZSRR niż z Niemcami.

Dopiero latem 1939 r. podjęto decyzję o budowie umocnień w rejonie Mławy, by zabezpieczyć się od ataku z północy. Schrony bojowe miały być zbudowane z wykorzystaniem naturalnych walorów obronnych wału moreny czołowej, zwanego Wzniesieniem Mławskim. U jego podnóża płynie rzeka Mławka, która po spiętrzeniu mogła dodatkowo utrudnić pokonanie linii umocnień.

Wał Wzniesień Mławskich przerwany jest Bagnami Niemyje, nieprzekraczalnymi dla żadnego rodzaju wojsk. Na zachód od bagien miało powstać 68, a na wschód 25 schronów bojowych. W wyniku podjętych od 14 lipca 1939 r. prac na północ od Mławy zdołano zbudować 49 schronów na długości około 17 km, a na północ od Rzęgnowa prace prowadzono od 12 sierpnia i zbudowano ich tylko 6.

Budowę schronów  przerwał wybuch wojny. Rankiem 1 września na „pozycję mławską” uderzyły siły niemieckie liczące ok. 44 tys. żołnierzy. Były to 1 KA w składzie 11 i 61 DP oraz dywizja pancerna SS gen. Kempfa (licząca 7,4 tys. żołnierzy i 160 czołgów). „Pozycja Mławska” była broniona przez 16.100 żołnierzy pod dowództwem płk. Franciszka Dudzińskiego. Niemcy próbowali początkowo ją zdobyć z marszu, gdy to się nie udało wprowadzili do walki wszystkie swoje siły.

Obrona pozycji mławskiej trwała 80 godzin i nie została przełamana przez Niemców. Odwrót wojsk polskich nastąpił na rozkaz dowódcy armii „Modlin”. W bitwie poległo ok. 1200 żołnierzy polskich, a ok. 1500 zostało rannych. Straty niemieckie były dużo większe: ok. 1800 zabitych i 4000 rannych i zaginionych. Do najbardziej krwawych walk należały próby przebicia pozycji w miejscowościach: Mławka, Piekiełko, Uniszki Zawadzkie oraz Kułakowo i Żaboklik.

Źródła informacji: polskaniezwykla.pl ,  bitwa1939.mlawa.pl

więcej o mławskich schronach – mlawa1939.dobroni.pl 

W galerii dzisiejsze zdjęcia z okolic Sławogóry Starej i Dębska (teren byłego poligonu)

więcej zdjęć z V Marszu na facebookowym profilu Grupy nieformalnej  Mława – miasto zabytkowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.