Tradycja Mazowsza Powiat mławski

wpis w: Aktualności | 0

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją doc. dr Leszka Zygnera Tradycja Mazowsza Powiat mławski Przewodnik subiektywny wydaną przez Mazowiecki Instytut Kultury Warszawa 2016

W przewodniku po dziejach i tradycji kulturowej powiatu mławskiego znajdujemy elementy historii związane z naszą parafią i historią jej miejscowości, zdjęcie naszego kościoła parafialnego, znajdującej się w Konopkach figury św. Jana Nepomucena, Stupsk znajdujemy na samochodowym szlaku grodów i miasteczek powiatu mławskiego…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stupsk str.: 14, 15, 17, 43, 46, 56, 64, 74, 79, 110, 121, 122, 125, 130, 135, 138, 143, 148

Figura św. Jana Nepomucena w Konopkach str. 37

Z Autorem zapraszamy do lektury:

Powiat mławski leżący przy granicy historycznych ziem Mazowsza zajmuje wyjątkowe miejsce wśród powiatów północnomazowieckich. Na jego terenie bowiem krzyżowały się przez wieki ważne szlaki handlowe, a także ścierały się różne wpływy polityczne, gospodarcze, kulturowe i religijne. Wpłynęło to na ukształtowanie się specyficznej tradycji kulturowej tych ziem, której nieodłącznym elementem był fenomen pogranicza. Wyznaczał on główne momenty dziejowe powiatu mławskiego, decydował o jego rozwoju i znaczeniu (nie tylko gospodarczym), a także przyciągał coraz to nowe grupy osadników.
Wpływał też na specyficzny sposób bycia jego mieszkańców – często niezrozumiały dla osób z innych terenów Polski, a nawet pozostałych ziem mazowieckich, ukształtowanych w nieco odmiennej tradycji kulturowej. Dlatego dobrze się stało, że w ukazującej się już od ponad dziesięciu lat serii wydawniczej Mazowieckiego Instytutu Kultury zatytułowanej Tradycja Mazowsza przyszedł czas na wydanie publikacji na temat powiatu mławskiego.
Podtytuł – Przewodnik subiektywny – wskazuje, że w żadnym razie nie mamy tu do czynienia z monografią powiatu, lecz ze swoistym przewodnikiem po jego dziejach, bogatej tradycji kulturowej oraz dokonaniach wielu pokoleń jego mieszkańców. Jest to więc próba wspólnego z Czytelnikiem odkrywania śladów przeszłości, nadal obecnych we współczesności, oraz poznawania bogactwa, które składa się na szeroko rozumianą tradycję powiatu mławskiego i dawnej ziemi zawkrzeńskiej.
Niniejsza książka nie jest przeznaczona jedynie dla pasjonatów przeszłości, miłośników kultury ludowej czy też potencjalnych turystów, którzy zawitają na teren powiatu mławskiego. Jest to przede wszystkim praca przydatna dla osób, które chcą zdobyć jak najwięcej informacji na temat tego interesującego regionu. Służą temu także pomieszczone w książce zdjęcia, wykonane (w większości na potrzeby niniejszej publikacji) przez Grzegorza Żaka, absolwenta fotografii dziennikarskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i Mławie. Nie wolno bowiem zapominać, że w tego rodzaju publikacjach fotografia jest nie tylko cennym uzupełnieniem narracji autora, lecz także samodzielnym źródłem do poznania przeszłości i teraźniejszości, a także istotnym czynnikiem wiążącym emocjonalnie człowieka z jego najbliższym środowiskiem życiowym, z obecnym i dawnym obrazem jego małej ojczyzny, z jej niepowtarzalnymi elementami zabudowy i kultury, a także obyczajowości mieszkańców i ich wielorakich związków z otaczającą przyrodą.

Warto śledzić dalsze losy serii gdyż jak pisze Wydawca:

Docelowo planujemy wydanie 38 tomów, odpowiadających liczbie powiatów w województwie mazowieckim. Nie wykluczamy też publikowania w ramach serii Tradycja Mazowsza dodatkowych tomów okazjonalnych lub tematycznych: nawiązujących do obchodzonych rocznic, przypominających sylwetki znanych i cenionych osób związanych poprzez urodzenie lub działalność z Mazowszem, omawiających w sposób przekrojowy lub syntetyczny pewne zagadnienia charakterystyczne dla regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.