Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu rozpoczęła się 26 sierpnia 1957 roku na Jasnej Górze. Do 1966 roku obraz odwiedził dziesięć diecezji, a w każdej z nich wszystkie parafie. W każdej parafii przebywał dobę. Dla wiernych to było wielkie święto. Przystrajano z tej okazji ulice, domy, na granicy parafii i diecezji obraz witały banderie konne, orkiestry.
W 1966 roku, czyli roku obchodów milenium chrztu Polski doszło do apogeum konfrontacji państwa i Kościoła – komuniści „aresztowali” obraz. Od tej pory nie wędrował on po diecezjach, ale towarzyszył głównym celebracjom milenijnym, poczynając od Gniezna w kwietniu 1966 roku, przez Poznań, Częstochowę, Kraków, Lublin, Warszawę itd. I tu milicja wymuszała zmiany tras przejazdu czy pomijanie planowanych miejsc nawiedzenia. Obraz uwięziono w Warszawie a później na Jasnej Górze aż do roku 1972.
Po Polsce wędrowały puste ramy kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, bo choć milenium się zakończyło, to peregrynacja obrazu po kolejnych diecezjach była kontynuowana. Po raz pierwszy wierni zamiast obrazu witali puste ramy w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Istnieje przypuszczenie, że autorem tego pomysłu – witania pustych ram – był kard. Karol Wojtyła.
Obraz powrócił na szlak wędrówki 18 czerwca 1972 roku w Radomiu (wykradziony z Jasnej Góry przez ówczesnego wikarego tej parafii i pomagające mu dwie zakonnice).
Pierwsza peregrynacja zakończyła się 12 października 1980 roku. W sumie kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nawiedziła ponad 8 000 kościołów i kaplic w ponad 7000 parafii.
Od 1985 roku trwa druga peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Informacja stanowi skrót artykułu Ewa K. Czaczkowska – Jak aresztowano Maryję?
Teraz zdjęcia ilustrujące środki transportu wykorzystywane do przewozu Jasnogórskiej Ikony
W kolejnych latach:
A to już czasy bardzo współczesne:
Przeprawa na Wiśle – z Radziwia do Starej Białej
Dodaj komentarz