Śp. ks. Stanisław Wieteska (wspomnienie i nekrolog)

wpis w: Aktualności | 0

Ks. Stanisław Wieteska urodził się 3 maja 1925 r. w Konopkach. Po latach okupacyjnej młodości naznaczonej udziałem w walce o wolność Ojczyzny wstąpił do WSD w Łodzi. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1953 r. w Łodzi z rąk bp. Michała Klepacza.

Droga kapłańskiego życia wiodła Księdza poprzez bycie wikariuszem (lata 1953 – 1962) w parafiach Wniebowzięcia NMP w Rogowie, Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie Maz., św. Jakuba Apostoła w Głownie i św. Wojciecha w Łodzi.

Był proboszczem w parafiach: MB Częstochowskiej w  Żeroniach, św. Marii Magdaleny i św. Klemensa w Sędziejowicach i św. Jana Chrzciciela w Buczku (lata 1962 – 1971). Kolejne 31 lat życia to przewodzenie wspólnocie tuszyńskiej Parafii św. Witalisa Męczennika (1971 – 2002) i pełnienia funkcji dziekana dekanatu tuszyńskiego (przez 28 lat). Ta działalność miała dwa główne wymiary: najpierw to troska o sprawy materialne parafii, którym przewodził, niezliczone remonty, naprawy, konserwacje, a także budowa kaplic czy kościoła (Tuszyn Las). Jednak największy oddźwięk i sympatię wzbudzały w Jego osobowości pogoda ducha, szczera życzliwość i serdeczny kontakt z wiernymi.

9 października 1991 r. abp Władysław Ziółek mianował ks. Stanisława Wieteskę kanonikiem honorowym Archidiecezjalnej Kapituły Łódzkiej, a 5 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty Jan Paweł II obdarzył Go godnością prałata.

Ks. Prałat zmarł nagle 17 stycznia 2015 roku.

 

Więcej informacji i zdjęć w materiałach poniżej:

(zostały one wykorzystane wraz z informacjami ze strony Archidiecezji  Łódzkiej do zredagowania notatki):

Tygodnik Niedziela Edycja łódzka 28/2003 Złoty Jubileusz w Tuszynie

Parafia Tuszyn Jubileusz kapłaństwa Ks. Prałata Stanisława Wieteski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.