ks. Adam Skałbania SDB

wpis w: Aktualności | 4

p-adam-skalbania_a110 lat temu 20.12.1906  roku  w miejscowości Oblekoń (Oblehoń) k. Buska urodził się późniejszy salezjanin, artysta  plastyk i  ksiądz Adam Skałbania. Nowicjat zakonny przeżył w latach 1928/1929 w Czerwińsku, święcenia kapłańskie otrzymał 22.08.1937 w Łodzi.

W czasie wojny, od 1942 roku był dyrektorem domu zakonnego w Zielonym (dziś Głoskowie) pod Piasecznem. Za udzielenie pomocy i uratowanie w czasie okupacji życia dwom żydowskim chłopcom ks. Skałbanię pośmiertnie, w 2006 roku uhonorowano tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

W latach 1957 – 1963 ks. Adam był  proboszczem parafii św, Stanisława Kostki w Płocku.

Zmarł w 1986 w Warszawie, w 80 roku życia, 57 ślubów zakonnych i 49 kapłaństwa. Zajmował się wystrojem obiektów sakralnych.

Ks. Skałbania ma na swoim koncie wiele projektów w róznych kosciołach – w naszym kościele projektował sufit przy którym prace rozpoczęły się w maju 1968 roku oraz chór.

 

sufit_c

 

 

4 Responses

  1. PP

    Mam serdeczną prośbę do administratora by poprawił informacje podaną w tym wpisie. Otóż ksiądz Adam był dyrektorem domu zakonnego w Zielonym dziś Głoskowie. W skład placówki wchodził dom dziecka, a nie szkoła w Zielonym oraz tajny nowicjat w domu pod lasem w majątku sióstr szarytek w pobliskich Łbiskach.

  2. Ks. Skałbania we Fromborku

    Warto wiedzieć, że ks. Adam Skałbania kilka lat swojego kapłańskiego życia / 1946 – 1948 / spędził we Fromborku na organizacji salezjańskiego zakładu wychowawczego.
    Ks. Wojciech Balawajder, bardzo poważnie potraktował bowiem apel prymasa Polski A. Hlonda z dnia 5 grudnia 1945 r., w którym prymas zwrócił się do przełożonych zakonnych o pomoc duszpasterską na zasiedlanych Ziemiach Odzyskanych. Po zasięgnięciu opinii Rady Inspektorialnej ks. Balawajder zadecydował, że należy przyjść z pomocą poszczególnym administracjom apostolskim. W liście z dnia 17 XII 1946 r., pisał do rządcy diecezji warmińskiej ks. dr. T. Benscha: „In nomine Domini wysyłam Księdza Dyrektora Adama Skałbanię na objęcie placówki Salezjańskiej we Fromborku. Ufam Bogu, że rozwinie się ona w piękne dzieło, służące wychowaniu młodzieży polskiej i katolickiej. W dniu 19 grudnia 1946 salezjanin ks. Adam Skałbania udał się do Fromborka w celu objęcia tamtejszej placówki i rozpoczęcia pracy. Były to lata naznaczone wysiłkiem prowadzonych prac remontowych i dostosowawczych do uruchomienia zakładu wychowawczego. Gdy w gmachu zakładu ks. Bosko „Caritas” we Fromborku zaczęto rozwijać się nowe dzieło salezjańskie mające służyć kościołowi i młodzieży – Małe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego ks. Skałbanię zastąpił ks. Marian Kubrycht.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.