ks. Adam Skałbania SDB

wpis w: Aktualności | 3

p-adam-skalbania_a110 lat temu 20.12.1906  roku  w miejscowości Oblekoń (Oblehoń) k. Buska urodził się późniejszy salezjanin, artysta  plastyk i  ksiądz Adam Skałbania. Nowicjat zakonny przeżył w latach 1928/1929 w Czerwińsku, święcenia kapłańskie otrzymał 22.08.1937 w Łodzi.

W czasie wojny, od 1942 roku był dyrektorem domu zakonnego w Zielonym (dziś Głoskowie) pod Piasecznem. Za udzielenie pomocy i uratowanie w czasie okupacji życia dwom żydowskim chłopcom ks. Skałbanię pośmiertnie, w 2006 roku uhonorowano tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

W latach 1957 – 1963 ks. Adam był  proboszczem parafii św, Stanisława Kostki w Płocku.

Zmarł w 1986 w Warszawie, w 80 roku życia, 57 ślubów zakonnych i 49 kapłaństwa. Zajmował się wystrojem obiektów sakralnych.

Ks. Skałbania ma na swoim koncie wiele projektów w róznych kosciołach – w naszym kościele projektował sufit przy którym prace rozpoczęły się w maju 1968 roku oraz chór.

 

sufit_c

 

 

3 Responses

  1. PP

    Mam serdeczną prośbę do administratora by poprawił informacje podaną w tym wpisie. Otóż ksiądz Adam był dyrektorem domu zakonnego w Zielonym dziś Głoskowie. W skład placówki wchodził dom dziecka, a nie szkoła w Zielonym oraz tajny nowicjat w domu pod lasem w majątku sióstr szarytek w pobliskich Łbiskach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.