Kazimierz Pułaski (1745-1779) – syn Józefa Pułaskiego i Marianny z Zielińskich, jeden z dowódców i marszałek konfederacji barskiej, generał i bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Więcej informacji o bohaterze „dwóch Narodów” w publikacji tematycznej Biura Analiz i Dokumentacji Senatu RP wydanej w 230. rocznicę śmierci –publikacja.
Poniżej drzewo genealogiczne Kazimierza Pułaskiego. Dla związków z naszą parafią istotni są przodkowie matki, Marianny.
Tablica – Wywód przodków gen. K. Pułaskiego za: S. Górzyński, „Pułascy herbu Ślepowron”, [w:] „Kazimierz Pułaski w polskiej i amerykańskiej świadomości”
Dla pełnego obrazu należy wspomnieć o Grzegorzu Zielińskim (1535- 1595) roku, kasztelanie płockim, któremu król Stefan Batory (ok. 1576 roku) nadał starostwo mławskie i zakroczymskie. Jego żoną była Ewa Mdzewska. Synami: Adam, Mikołaj, Walenty i Wojciech. W podziale majątkowym po Grzegorzu, przeprowadzonym w roku 1609 najmłodszy Wojciech (początkowo z matką) otrzymał starostwo mławskie i dobra zakupione jeszcze za życia ojca: Dąbek, Konopki, Strzałkowo, Stupsk z patronatem kościoła i części Podkrajewa, Pokrzywnicy, Krośnic i Modły. Wojciech zmarł w 1619 roku, nie był żonaty. Najstarszy z synów Grzegorza Adam zmarł jeszcze przed rokiem 1601. Wtórny podział majątku dokonał się między Walentym, który z interesującego nas obszaru otrzymał Strzałkowo i synami Mikołaja: Wojciechem, Zygmuntem i Janem, w których dobrach znalazły się Konopki i Stupsk.
/w informacji wykorzystano Tadeusz Żebrowski – Pochodzenie i genealogia rodziny Zielińskich herbu Świnka ze Skępego do początków XVII wieku/
Podsumowując – dla Kazimierza Pułaskiego Grzegorz Zieliński był prapraprapradziadkiem i był właścicielem całego terenu jaki obecnie zajmuje parafia.
Zielińscy pozostali właścicielami Stupska do roku 1816 (Józef Zieliński). W aktach wizytacji kościelnych występują jako Zielińscy (1609), Walenty Zieliński bądż Zielińscy (1738), Agnieszka Zielińska z synem Kazimierzem (1775, w tych samych aktach istnieje informacja o kościele jako pochodzącym z fundacji Zielińskich), Marianna z Zielińskich Zielińska (1817) łowczyna zawkrzeńska, występuje już jako administratorka dóbr (nieuporządkowane kwestie własności)
Panu Karolowi Kucharskiemu z Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce bardzo dziękujemy za drzewo genealogiczne i przesłane informacje.
Dodaj komentarz