Geografia Suwińskich – Miłotki

wpis w: Aktualności | 0

Jak już zaznaczyłam we wpisie Suwińscy – o rozprzestrzenianiu się rodu do tej pory nie udało mi się ustalić pokrewieństwa między Suwińskimi z parafii Węgra i Pałuki a osobami noszącymi to samo nazwisko np. z terenu parafii Kuczbork. Możliwe, że wspólnych korzeni szukać trzeba w latach wcześniejszych, może w wieku XVII a nawet wcześniej.

Tym niemniej przenieśmy się do Miłotek I połowy XIX wieku:

Pierwszym Suwińskim w Miłotkach był urodzony 19 lipca 1827 roku we wsi Nidzgora Franciszek Suwiński, syn Antoniego i Agnieszki z Dobrosielskich. We wtorek 20 lutego 1849 o godzinie szóstej po południu w kościele parafialnym w Sarnowie w wieku 21 lat wyżej wspomniany Franciszek zawarł związek małżeński z urodzoną we wsi Miłotki Marianna Niedrowską. Po ślubie młoda para zamieszkała w Miłotkach i tu rodziły się ich dzieci.

więcej -> Suwińscy nazwisko po którym w Miłotkach nie ma już śladu

Urodziła się 5 czerwca 1861 o godzinie dziesiątej we wsi Miłotki. Jej ojcem był trzydziestoczteroletni Franciszek a matką Marianna Niedrowska, która w dniu narodzin córki miała trzydzieści lat. Dzień później fakt narodzin dziecka Franciszek Suwiński zgłasza w obecności dwóch świadków, dwudziestosześcioletniego Felicjana Giżyńskiego i mającego pięćdziesiąt jeden lat Wojciecha Trzcińskiego.

więcej -> Bronisława Giżyńska z Suwińskich

Marian Suwiński opuścił swoją rodzinną wieś Miłotki ponad 120 lat temu. Po kilku latach na emigracji Marian poznał swoją żonę Bronisławę z Mostowskich, (co do nazwiska panieńskiego Bronisławy nie mam stu procentowej pewności). Młodzi biorą ślub 19 października 1908 roku w Detroit w stanie Michigan

więcej -> Emigracja

Wszystkie znane mi dokumenty wskazują, że Bolesław najstarszy syn Franciszka i Marianny z Trzcińskich był pierwszym z rodzeństwa Suwińskich w Ameryce. Jak wynika z odnalezionych dokumentów Bolesław w wieku 15 lat w towarzystwie 20 letniego Mariana Giżyńskiego w 1900 roku wsiadł na liniowiec Kensington wypływający z portu w Antwerpii. Statek dopłynął do Ameryki 1 sierpnia 1900 roku. Jak potoczyły się dalsze losy Bolesław na emigracji trudno stwierdzić, ale wiadomo, że mieszkał tam aż do śmierci w 1976 roku w Salem, Essex, Massachusetts

więcej -> Za wielką wodą

Dziękuję autorowi p. Mariuszowi Kucharskiemu za możliwość udostępnienia strony historia-milotki.pl

Poniżej Miłotki, Nidzgora, Szreńsk, Kuczbork, Sarnowo i Lipowiec – na mapie Atlasu historycznego Polski w drugiej połowie XVI w. (PAN IH)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.