W XIX tomie polecamy szczególnie:
Andrzej Grzymkowski STAROŻYTNE CMENTARZYSKO W STUPSKU – ŻWIROWNI; STAN BADAN NA PRZYKŁADZIE WYBRANYCH ZESPOŁÓW
- 58 stron materiałów dotyczących cmentarzyska, bogato ilustrowanych mapami, planami, dokumentacją, rysunkami i zdjęciami znalezisk – aż do kamiennego żarna znalezionego na południe od cmentarzyska w pobliżu strumienia, w 2015 roku przez rolnika Andrzeja Wilocha
Leszek Arent STRAŻE POŻARNE W POWIECIE MŁAWSKIM W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM
- W artykule znajdziemy informacje m.in o liczbie 26 członków straży w Stupsku, prezesie Grodeckim i naczelniku Keslingu w roku 1923; w tym samym roku o I Zjeździe OSP i z-cy naczelnika jednostki stupskiej Badydzie; o zawodach z roku 1924 gdzie nasi strażacy za zajęcie 3 miejsca w rywalizacji otrzymali drabinę Szczerbowskiego; II Zjeździe OSP w 1926 roku gdy z-cą naczelnika naszej jednostki był St. Wydrzyński czy kursie naczelników i zastępców w 1938 roku zakończonym wydaniem zaświadczeń 39 osobom w tym Janowi Sychowskiemu ze Stupska…
Ponadto w tomie: Izabela van den Akker-Urbańska pisze o Józefie Opatoszu. Ten żydowsko-amerykański powieściopisarz polskiego pochodzenia, syn kupca drzewnego, potomek starego chasydzkiego rodu urodził się w okolicach Mławy, w 1886 roku w trudnej do zidentyfikowania miejscowości Stupski Las. O pasjoniście o. Bernardzie Kryszkiewiczu napisali Leszek Zygner i Piotr Kaszubowski a o kościele Św. Trójcy w Mławie Robert Zaborowski.
Zawartość całego tomu poniżej:
Marlena
Dzien dobry,
Chcialabym kupic ksiazke Ziemia Zawkrzenska tom XIX. Jest taka mozliwosc?
Pozdawiam, Marlena Kwiatek-Lodowski