Wizytacja dekanalna 1781 rok

wpis w: Aktualności | 0

Podstawowe informacje o kościele, mieszkańcach i kommendarzu parafii Stupsk w roku 1781

Kościół drewniany. Dwa chóry mniejszy i większy. Brak dokumentu erekcji. Konsekrowany przez Bpa Płockiego Ludwika Załuskiego w czerwcu 1773. Rocznica poświęcenie kościoła w 9 niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego.

Wiosek sześć: Stupsk, Strzałkowo, Młodynino, Trzpioły, Konopki, Jesze. Dziesięcina do kapituły płockiej ze Strzałkowa, dworu w Stupsku, Trzpioł, Młodynina i Konopek.

Ludzi do spowiedzi wielkanocnej 578, mężczyzn 295 i niewiast 283 („tey obligacyi tego Roku wszysci zadosyc uczynili”). Razem chrześcijan 701. Żydów 8 („pięcioro starych, troje małych dzieci”).

Kościół miał za Patronów: św. Wojciecha, św. Annę, św. Agnieszkę i św. Walentego. Był pod wezwaniem św. Wojciecha i uroczystości odbywały się w Jego dzień.

Trzy ołtarze. Wielki – w pierwszej kondygnacji miał obraz koronacji Najświętszej Marii Panny, w drugiej św. Wojciecha. Był to ołtarz uprzywilejowany uwolnienia dusz z czyśćca. Drugi – obraz św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, nad nim obraz św. Walentego. Trzeci – w pierwszej kondygnacji obraz św. Anny, w drugiej św. Agnieszki.

Konsekrowany jeden ołtarz i dwa portatyle. Sygnatura w kopule. Nie było Bractwa ani nabożeństwa wyznaczonego żadnego.

Kościół nie podlegał ruinie. Ściany nadpróchniałe, połowa nowo pokryta kleńcem, połowa potrzebowała pokrycia. Wieża z dzwonkiem w kościele nowa. Dzwonnica od zachodu, z trzema konsekrowanymi dzwonami. Cmentarz dobrze ogrodzony. Kośnica drewniana, na wschód od kościoła, dobrze pokryta.

Kommendarz ks. Antoni Tolksdorf, lat 38, ksiądz od 1772 roku, z diecezji warmińskiej. Ordynowany w Kolegiacie św. Jana w Warszawie przez Bpa Szembeka, koadiutora Biskupa Płockiego.

W kolejnych latach posiadał aprobatę do słuchania spowiedzi, także w roku wizytacji.

Nie było nauczycieli i dochodu dla nich. Nie było szpitala ani dochodu na niego.

Kaplica na terenie parafii jedna, w Strzałkowie JW. Łowczego Radzimińskiego; dosyć ozdobna, z ołtarzem, aktualnie bez kapelana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.