W trosce o matkę i dziecko (1920)

wpis w: Aktualności | 0

6 lutego 1920

Protokół uroczystego posiedzenia Sejmiku Powiatowego w Mławie.

(uroczysty charakter posiedzenia wynikał z potrzeby zadukomentowania radosnej chwili objęcia przez władze Rzeczypospolitej Polskiej ziem byłego zaboru pruskiego – prastarej Wielkopolski i dzielnicy Pomorskiej, oraz upamiętnienia, że zbliza się dzień, w którym wojska polskie dotrą do morza Bałtyckiego i zatkną nad jego brzegami sztandar Polski – przyp. admin)

Punkt VIII

b) W końcu członek p. Zygmunt Makomaski, stawia wniosek, poparty przez wszystkich obecnych członków Sejmiku, aby ze względu na dotkliwy brak w całym powiecie akuszerek fachowych wszystkie gminy wiejskie wstawiły do swych budżetów odpowiednie sumy na utrzymanie po jednej stałej wykwalifikowanej akuszerce w każdej z poszczególnych gmin.

Po dłuższej dyskusji w powyższej sprawie, Sejmik jednogłośnie aprobuje wniosek p. Makomaskiego i postanawia przekazać go Wydziałowi Powiatowemu w celu wdrożenia odpowiedniej akcji.

Po wyczerpaniu porządku dziennego, przewodniczący posiedzenie zamknął o godzinie 3 po poł. dziękując obecnym członkom Sejmiku za przybycie i wzięcie udziału w obradach dzisiejszego posiedzenia.

Przewodniczący Sejmiku

Starostwa Mławski

(–) J. Czałbowski

Protokulant

p.o. Sekretarza Sejmiku

(–) H. Śniegocki

 Fragmenty z Gazety Urzędowej Wydziału Powiatowego Powiatu Mławskiego, 1920, nr 1 pochodzą z „Żródła historyczne do dziejów Ziemi Mławskiej 1065 – 1956”

.

Jedną z instytucji kształcących akuszerki była Warszawska Miejska Szkoła Położnych w Warszawie. W Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Oświaty 5/1948 w obwieszczeniu sądowym znajdujemy informację o osobie z Konopek występującej o „odtworzenie świadectwa akuszeryjnego wydanego (…) w dniu 20 czerwca 1925 roku”:

akuszerka_1925_a

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.