Szkoła Podwydziałowa Pułtuska (1778-1779)

wpis w: Aktualności | 0

W Pułtusku mieściło się znane powszechnie kolegium jezuickie, z którego murów wyszły cenione w latach późniejszych osobistości życia politycznego i kulturalnego kraju. Funkcjonowało ono od roku 1565, a więc aż 208 lat. Poważne dobra pojezuickie zgodnie z decyzją sejmową z dnia 14 października 1773 r. zostały przekazane na państwowy fundusz edukacyjny.
Komisja Edukacyjna, odczuwając dotkliwy brak sił pedagogicznych, zwróciła się z apelem do byłych jezuitów, aby pozostali na swych stanowiskach nauczycielskich, oczywiście podporządkowując się kierunkowym
wskazaniom polskiej władzy oświatowej. Apel ten nie bez oporów został raczej przychylnie przyjęty przez pułtuskich eks-jezuitów, dzięki czemu szkoła w Pułtusku nie miała przerwy w swojej działalności.

Szkoła pułtuska, jako jedna z trzech w Departamencie Mazowieckim poza Płockiem i Warszawą, zaczęła pełnić funkcję szkoły wojewódzkiej. W następnych latach, w wyniku zmian podziału administracyjnego (z departamentów na wydziały) i zgodnie z ustawami KEN otrzymała statut szkoły podwydziałowej, kształcącej na poziomie średnim. W tak zwanym Wydziale Mazowieckim funkcjonowała jedna szkoła wydziałowa w Warszawie oraz 5 szkół podwydziałowych znajdujących się poza Pułtuskiem w Płocku, Węgrowie, Rawie i Łęczycy. Wówczas w takich miastach mazowieckich, jak Ciechanów, Przasnysz, Mława, Ostrołęka, Płońsk, były kłopoty z uruchomieniem i funkcjonowaniem nawet szkół parafialnych. Wobec tego Pułtusk przez wiele wieków był ogniskiem kultury i szkolnictwa na północnym Mazowszu. Widocznie lokalizacja szkoły średniej w Pułtusku odpowiadała różnym kryteriom stosowanym przez generalnych wizytatorów KEN. Przewaga konkurencyjna nad innymi miejscowościami wynikała z warunków lokalowych i zdrowotnych oraz możliwości kadrowych i liczby uczącej się młodzieży -> Tadeusz Kowalski Szkolnictwo pułtuskie w czasach Komisji Edukacji Narodowej

Z Raportów Szkoły Podwydziałowej Pułtuskiej składanych Szkole Głównej Koronnej zaczerpnięte zostały informacje o ilości uczniów i wybranych nazwiskach:

Wcześniej opublikowane raporty:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.