Stanisław Żórawski

wpis w: Aktualności, Rostkowo | 0

Stanisław Karol Walenty Żórawski (vel Jordan-Żórawski) herbu Trąby (ur. 6 października 1882 w Szczukach, zm. 3 sierpnia 1940 w Mauthausen-Gusen) – ziemianin, właściciel majątku Obrębiec.

Syn Juliusza, dzierżawcy majątku Szczuki, jednego z najbliższych współpracowników Stanisława Chełchowskiego, oraz Kazimiery z Kamieńskich h. Jastrzębiec. Brat Kazimierza (w młodości narzeczonego Marii Skłodowskiej), Bronisławy, Władysława (1871-1939) – dyrektora cukrowni „Ciechanów”, Juliusza i Anny. Żonaty z Anną Schurr, córką Władysława, miał z nią syna Andrzeja Maksymiliana (1905-1957), w latach 1943-45 więźnia obozów w Oświęcimiu i Buchenwaldzie.

Był absolwentem Szkoły Rolniczej w Czernichowie. Działał w Stowarzyszeniu Rolniczym w Ciechanowie (od 1905), stał na czele oddziału w Przasnyszu. Był członkiem zarządu Okręgowego Towarzystwa Rolniczego Ciechanowskiego (od 1914) i delegatem do Rady Centralnego Towarzystwa Rolniczego (1917). Działał w Radzie Opiekuńczej Powiatu Przasnyskiego (1916 – 1918), Powiatowej Komisji Szacunkowej, brał udział w pracach sejmiku mławskiego, przewodniczył Komitetowi Pomocy Wojskowej w Przasnyszu (1918). Był też komisarzem rządowym (starostą) na powiat przasnyski (1918).

W 1920 czł. Rady Komitetu Obrony Państwa w Przasnyszu. Współorganizator Banku Spółdzielczego w Przasnyszu (1924). Udzielał się w Związku Ziemian, Związku Kółek Rolniczych, Związku Obrony Kresów Wschodnich, był prezesem dekanalnej Akcji Katolickiej i powiatowego Towarzystwa Rolniczego w Przasnyszu. Członek Diecezjalnego Komitetu Jubileuszowego 50-lecia kapłaństwa abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego (1931). W 1933 odznaczony Złotym Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice. W 1934 marszałek Kongresu Eucharystycznego Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej Męskiej w Płocku.

6 kwietnia 1940 Stanisław Żórawski został przez Niemców aresztowany, po czym wywieziony do Działdowa, a następnie do Mauthausen-Gusen, gdzie został zamordowany. Urna z jego prochami pochowana została w Rostkowie obok kościoła pw. św. Stanisława Kostki. Tam też, w tzw. Parku Dydaktycznym 29 maja 2005 odsłonięto jego pomnik dłuta Jana Stępkowskiego

(żródło:  wikipedia)

Nekrolog z Nowego Kuriera Warszawskiego Nr 188 z 12 sierpnia 1940:

Park Dydaktyczny w Rostkowie. Pomnik Stanisława Żórawskiego

W powiecie przasnyskim światłym rolnikiem był też Stanisław Żórawski (1882-1940) właściciel majątku Obrębiec. Szczególnie przyjacielskie łączyły go stosunki z dr. Janem Rostafińskim (1882-1966), w latach 1910 – 1914 inspektorem Centralnego Towarzystwa Rolniczego, a po 1918 r. długoletnim profesorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Wiatach 1945-1949 kierował on Katedrą Szczegółowej Hodowli i Żywienia Zwierząt i w 1947 r. był moim wykładowcą.

W okresie, kiedy obaj panowie byli jeszcze dość młodymi ludźmi. Żórawski zaprosił Rostafińskiego do swego majątku i w tym celu wysłał po niego powóz konny na stację kolejową (chyba w Ciechanowie). żeby go odebrać z warszawskiego pociągu. Przypadek zrządził, że kilka dni przed tą zapowiedziana wizytą odwiedził te okolice biskup, w związku z czym niedaleko od Obrębca parafianie zbudowali okazałą bramę z napisem „Witaj pasterzu, witaj”. Wykorzystał to dowcipny Żórawski i spowodował, że napis ten zmieniono na „Witaj, pasterzu bydła czarno-strokatego, witaj”. Gdy Rostafiński przejeżdżał pod tą bramą i zauważył ten napis kazał zawrócić konie i wrócił do Warszawy.

O tym czy był to koniec przyjaźni obu panów moje źródła milczą

fragment Władysław Lutyński Opowiadania rodzinne

Sprawozdanie z działalności kółek kontroli obór za rok 1933/34

Młyn parowy w Chojnowie Stanisław Żórawski i S-ka:

Żyć, to działać, to rozlewać po świecie talent, energie, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym – pokoleniom przyszłym

Stanisław Żórawski w Gazecie Rolniczej Nr 48 z 1933 roku – O rozszerzony program ziemiański

W majątku Obrębiec zmarli rodzice Anny, żony Stanisława Żórawskiego, informacje z Kurjera Warszawskiego – kolejno z 22 czerwca 1928 i Nr 79 z 1931 roku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.