Śladami rodzinnych opowieści…

wpis w: Aktualności | 0

Historia opowiedziana mi kilka miesięcy temu doczekała się wielkanocnych poszukiwań. Dosyć już dawno temu bo dnia 3 lutego 1856 roku w Długołęce Osyskach przyszedł na świat Ludwik Błażej Suwiński, syn Stanisława i Wiktorii z Ruszczyńskich. Chrzestnymi dziecka byli Ludwik Długołęcki i jego żona Paulina.

Nie wiadomo kiedy Ludwik Błażej opuścił rodzinne strony i zajął się administracją majątków na terenie Rosji ale historia rodzinna przypisuje mu taką właśnie profesję, poznanie bogatej żony i wejście w posiadanie ok 300 ha majątku oraz spłodzenie trzech synów i córki. To kwestia planów kształcenia synów sprawiła, że wrócił w rodzinne strony. Zatrzymał się w Trętowie u siostry, Franciszki Kołakowskiej a następnie skierował swoje kroki do urzędu gubernatora w Płocku. Świadkowie widzieli dokumenty jakie przywiózł z Płocka i twierdzili, że zawierały potwierdzenie szlachectwa oraz herbu -Starykoń… Ludwik przybył do kraju przodków jeszcze za życia swojego ojca Stanisława czyli opisana sytuacja miała miejsce przed rokiem 1904.

Historia znalazła swoje dopowiedzenie ok. 1914-1915 roku gdy koło Trętowa stacjonował pułk ułanów rosyjskich z młodym porucznikiem Konstantym Suwinskim s. Ludwika. Młody ułan odwiedził zamieszkujących w pobliżu kuzynów. Do Trętowa wrócił podobno jeszcze raz, ok 1920 roku...

Tyle historia. Spędziłam godziny na forach i rosyjskojęzycznych stonach poświęconych historii. Natknęłam się na postaci Konstantego Suwińskiego / Константин Сувинский, Eugeniusza Ludwigowicza Suwińskiego / Сувинский Евгений Людвигович i Włodzimierza Ludwigowicza Suwińskiego/ Сувинский Владимир Людвигович.

Konstanty Suwiński to absolwent pskowskiej szkoły chorążych z 1916 roku. Podporucznik, za męstwo w walce awansowany do stopnia porucznika 18.09.1918 roku i przeniesiony do brygady. Oficer Syberyjskiej Brygady Szturmowej im gen. por. Pepelyaeva i 3 Pułku Strzelców Syberyjskich (Barnauł) Odznaczony orderem św. Włodzimierza 4 st. z mieczami ( i łukiem?) 20.09.1919 roku.

O Eugeniuszu i Włodzimierzu informuje gazeta Rosyjskie Słowo z października 1915 roku. Eugeniusza wspomina jako zmarłego w Jekaterynosławiu dn. 9.10.1915 a Włodzimierza, chorążego 283 Pułku Piechoty Pawlogradzkiej, jako rannego dwa dni później w tej samej miejscowości.

Czy Konstanty, Włodzimierz i Eugeniusz to synowie Ludwika? Czy nazwisko, kariery wojskowe i „otczestwo” to potwierdzają? Jak miała na imię ich siostra? Czy uda sie ustalić coś więcej?

Za opowiedzenie historii dziękuję serdecznie p. Tadeuszowi Suwińskiemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.