Śladami rodzinnych opowieści…

wpis w: Aktualności | 0

Historia opowiedziana mi kilka miesięcy temu doczekała się wielkanocnych poszukiwań. Dosyć już dawno temu bo dnia 3 lutego 1856 roku w Osyskach przyszedł na świat Ludwik Błażej Suwiński, syn Stanisława i Wiktorii z Ruszczyńskich. Chrzestnymi dziecka byli Ludwik Długołęcki i jego żona Paulina.

Nie wiadomo kiedy Ludwik Błażej opuścił rodzinne strony i zajął się administracją majątków na terenie Rosji ale historia rodzinna przypisuje mu taką właśnie profesję, poznanie bogatej żony i wejście w posiadanie ok 300 ha majątku oraz spłodzenie trzech synów i córki. To kwestia planów kształcenia synów sprawiła, że wrócił w rodzinne strony. Zatrzymał się w Trętowie u siostry, Franciszki Kołakowskiej a następnie skierował swoje kroki do urzędu gubernatora w Płocku. Świadkowie widzieli dokumenty jakie przywiózł z Płocka i twierdzili, że zawierały potwierdzenie szlachectwa oraz herbu -Starykoń… Ludwik przybył do kraju przodków jeszcze za życia swojego ojca Stanisława czyli opisana sytuacja miała miejsce przed rokiem 1904.

Historia znalazła swoje dopowiedzenie ok. 1914-1915 roku gdy koło Trętowa stacjonował pułk ułanów rosyjskich z młodym porucznikiem Konstantym Suwinskim s. Ludwika. Młody ułan odwiedził zamieszkujących w pobliżu kuzynów. Do Trętowa wrócił podobno jeszcze raz, ok 1920 roku...

Tyle historia. Spędziłam godziny na forach i rosyjskojęzycznych stonach poświęconych historii. Natknęłam się na postaci Konstantego Suwińskiego / Константин Сувинский, Eugeniusza Ludwigowicza Suwińskiego / Сувинский Евгений Людвигович i Włodzimierza Ludwigowicza Suwińskiego/ Сувинский Владимир Людвигович.

Konstanty Suwiński to absolwent pskowskiej szkoły chorążych z 1916 roku. Podporucznik, za męstwo w walce awansowany do stopnia porucznika 18.09.1918 roku i przeniesiony do brygady. Oficer Syberyjskiej Brygady Szturmowej im gen. por. Pepelyaeva i 3 Pułku Strzelców Syberyjskich (Barnauł) Odznaczony orderem św. Włodzimierza 4 st. z mieczami ( i łukiem?) 20.09.1919 roku.

O Eugeniuszu i Włodzimierzu informuje gazeta Rosyjskie Słowo z października 1915 roku. Eugeniusza wspomina jako zmarłego w Jekaterynosławiu dn. 9.10.1915 a Włodzimierza, chorążego 283 Pułku Piechoty Pawlogradzkiej, jako rannego dwa dni później w tej samej miejscowości.

Czy Konstanty, Włodzimierz i Eugeniusz to synowie Ludwika? Czy nazwisko, kariery wojskowe i „otczestwo” to potwierdzają? Jak miała na imię ich siostra? Czy uda sie ustalić coś więcej?

Za opowiedzenie historii dziękuję serdecznie p. Tadeuszowi Suwińskiemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.