Rostkowo 20 sierpnia 1967

wpis w: Aktualności, Rostkowo | 0

Międzynarodowy komitet uczczenia św. Stanisława Kostki z racji 400-lecia jego śmierci zawiązał się w listopadzie 1964 r. podczas IV sesji Soboru Watykańskiego II. Delegatem Episkopatu Polski do komitetu został ks. biskup płocki Bogdan Sikorski. W 1965 r. na zebraniu w Rzymie ustalono przebieg uroczystości w tych krajach, gdzie święty żył. Uroczystości w Austrii zaplanowano w 1966 r., w Polsce w 1967 r., a we Włoszech – w 1968 r. Pismem z 18 sierpnia 1965 r. biskup Sikorski wystąpił do Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie o wyrażenie zgody na utworzenie parafii w Rostkowie. Jeszcze wcześniej pracę w Rostkowie jako samodzielny duszpasterz rozpoczął ks. Sylwester Szerszeniewski.

11 marca 1967 r. biskup Sikorski wydał „Dekret o utworzeniu Komitetu Wykonawczego Międzydiecezjalnych Uroczystości w 400-lecie śmierci św. Stanisława Kostki”. Ustalono, że centralne międzydiecezjalne uroczystości odbędą się 20 sierpnia 1967 r. w Rostkowie z udziałem prymasa Polski i całego Episkopatu Polski i że poprzedzą je 19 sierpnia uroczyste celebry biskupów w najważniejszych kościołach diecezji płockiej. Arcybiskupowi metropolicie krakowskiemu, kardynałowi Wojtyle przypadło w udziale odprawienie mszy św. w katedrze płockiej. Prymas Wyszyński wygłosił homilię w przasnyskiej farze, podczas mszy celebrowanej przez bpa Franciszka Jedwabskiego. Prymas, który spędził noc z 19 na 20 sierpnia na plebanii, odprawił w kościele farnym o godz. 8 rano mszę św. z kazaniem. W godzinach rannych na plebanię farną przybył kardynał Karol Wojtyła i pozostali biskupi. Około godz. 10.30 wszyscy biskupi zebrali się w klasztorze pasjonistów i stąd wyruszyli samochodami do Rostkowa.

2 kardynałów i 35 biskupów
W uroczystościach rostkowskich wzięło udział poza dwoma kardynałami jeszcze 35 biskupów. Tego dnia erygowano parafię w Rostkowie (jej pierwszym proboszczem został ks. Szerszeniewski). Główną mszę św. w Rostkowie odprawił abp Antoni Baraniak, a czterdziestopięciominutowe kazanie wygłosił prymas Wyszyński. Po mszy prymas i biskupi udali się pod pomnik-kapliczkę św. Stanisława i kolejno dokonali jej poświęcenia. Na zakończenie uroczystości prymas wraz z Episkopatem udzielił pasterskiego błogosławieństwa wszystkim zgromadzonym. Biskupi i księża udali się następnie na obiad do klasztoru pasjonistów. W uroczystościach w Rostkowie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi (różne szacunki mówią o 20-50 tysiącach). Znacznie mniejsze zainteresowanie towarzyszyło organizowanym w tym samym czasie przez władze komunistyczne imprezom propagandowym i sportowym (m. in. na przasnyskim stadionie zaprezentowali się aktorzy znani z popularnego serialu „Czterej pancerni i pies”).

Zródło: kurierprzasnyski.pl:: 400 – lecie śmierci Św. Stanisława Kostki Karol Wojtyła i Wyszyński w Rostkowie – Przasnysz

Rostkowo 20.08.1967, zdjęcie ze zbiorów rodzinnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.