Przasnyska Fara

wpis w: Aktualności | 0

Przasnysz uzyskał prawa miejskie w roku 1427 i prawdopodobnie istniał tu kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, fundacji księcia Janusza, konsekrowany przez sufragana płockiego Mariana w 1408. Kościół spłonął w 1470 roku.

Na mapie Sieci parafialnej Diecezji Płockiej XI – XVI / Kazimierz Pacuski parafię datuje się na okres po 1401 roku:

Obecny murowany, gotycki, orientowany kościół zbudowany w latach 1474-1485 przez ówczesnego proboszcza przasnyskiego Michała Bończa Bonieckiego posiadał kaplice Najświętszej Marii Panny, św. Bartłomieja, Cecylii i Barbary. Kilkakrotne pożary niszczyły farę przasnyską. Po pożarze w 1645 r., odbudowana przez ks. Balcera Nałęcza w 1657 r., konsekrowana w 1670 r., ponownie była zniszczona przez pożar w 1792 r. Generalny remont świątyni przeprowadzono w latach 1877-1878 i 1890 za czasów ks. Stanisława Czaplińskiego. Zlikwidowano wówczas osiem filarów, przebudowano skarbiec i zakrystię, symetryczne dwuprzęsłowe kaplice (jedna z nich to grobowa kaplica rodziny Kostków).

Miejscowości parafii za Skorowidzem Królestwa Polskiego 1877 to: Annopol, Bartniki, Cegielnia Bartnicka, Cierpigórz, Golany, Dembiny, Klewki, Krępa, Kuskowizna, Oborki os. leśne, Oględa, Osowiec Kmiecy, Osowiec Szlachecki, Patołęka os., Polny młyn, Przasnysz, Przejmy os. leś,, Sierakowo, Skierki, Skierkowizna, Studzieniec, Święte Miejsce, Szla, Wójtostwo Przasnysz, Wygoda os., Zawadki

1915-1916 fotopolska.eu
Lazaret / I wojna światowa

Obecnie kościół wyposażony jest w murowany ołtarz główny z drewnianą neorokokową nastawą z obrazami Matki Boskiej Wniebowziętej, św. Wojciecha i Przemienienia Pańskiego, ołtarz soborowy oraz ołtarze boczne: Matki Boskiej Różańcowej, św. Rocha, pięciu ran Pana Jezusa, św. Stanisława Kostki – zbudowany staraniem ks. Edmunda Szewczaka z okazji uroczystości 400-lecia śmierci św. Stanisława.

W kaplicy, która jest fundacją Kostków, spoczywają prochy rodziców i rodzeństwa świętego – Jana i Małgorzaty oraz ich dzieci Wojciecha i Pawła. Na uwagę zasługuje neorokokowa ambona i chrzcielnica, barokowe obrazy, rokokowa monstrancja. W pobliżu kościoła znajduje się dzwonnica z XVI w. murowana z cegły z użyciem kamieni polnych

Źródła informacji i zdjęć: sbc.org.pl, LocalPrayers.com, eprzasnysz, powiat-przasnysz.pl, polona.pl, fotopolska.eu

Przasnysz w wikipedii

Strona Parafii św. Wojciecha w Przasnyszu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.