Parafia Szwelice

wpis w: Aktualności | 0

Fragment mapy Mazowsze i Kujawy w. XII-XIV. Prace Komisji dla Atlasu Historycznego z.2

Wieś Szwelice od 1230 r. stanowiła własność biskupstwa płockiego i należała do parafii Karniewo. Parafię w Szwelicach erygował w 1402 r. bp Jakub, który w 1418 r. uzyskał dla niej odpusty papieskie. Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca wzmiankowany był w 1491 r. wraz z proboszczem szwelickim Stanisławem.

Około 1600 r. bp Wojciech Baranowski zbudował nowy drewniany kościół z dwiema bocznymi kaplicami; kościół był konsekrowany i posiadał trzy ołtarze. W 1771 r. świątynia spłonęła. Nowy drewniany kościół wystawił miejscowy proboszcz ks. Kazimierz Szczepkowski, a konsekrował go bp Hilary Szembek w 1790 r. W 1944 r. wskutek działań wojennych kościół został zniszczony. Przez kilkanaście lat nabożeństwa odprawiane były w prowizorycznym baraku. Obecny, murowany kościół z kamienia polnego, w stylu neoromańskim, według projektu architekta Stanisława Marzyńskiego, wybudował w latach 1957-1963 ks. Witold Biały (za wikipedią)

Źródła dziejowe T.XVI Adolfa Pawińskiego o parafii Szwelice w XVI wieku:

Szwelice na Mapie województwa mazowieckiego Karola Pertheesa 1791:

Szwelice w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego (1892, T.XII)


Drewniany kościół z dwiema bocznymi kaplicami zbudowany przez bpa Baranowskiego był 5 lipca 1728 roku miejscem zawarcia związku małżeńskiego między Tomaszem Krzyżewskim z Krzyżewa Jurek i Ewą Ślaską ze Ślas

Kościół w Szwelicach aktualnie (fotopolska.eu):

#Szwelice #Ślasy #Krzyżewski #Ślaska #5xpra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.