Nieistniejący dwór i park (Obrębiec)

wpis w: Aktualności | 0
Dwór z pocz. XIX w.
Przed II wojną światową w posiadaniu Stanisława Żórawskiego (1882 – 1940), wybitnego działacza Stowarzyszenia i Towarzystwa Rolniczego Ciechanowskiego, przewodniczącego Rady Głównej Opiekuńczej i założyciela Komitetu Obrony Państwa w Przasnyszu, organizatora Kółka Rolniczego i Banku Spółdzielczego w Przasnyszu, także prezesa dekanalnej Akcji Katolickiej, odznaczonego Złotym Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice; Stanisław, po 1939 roku w ramach akcji AB zostaje aresztowany przez Niemców, następnie przewieziony do Działdowa, a później zamordowany w Mouthausen – Gusen; urna z jego prochami spoczywa na cmentarzu przykościelnym w Rostkowie. Po wojnie majątek rozparcelowano, a w dworze przez kilka lat mieściły się biura PGR Obrębiec, sam dwór ostatecznie rozebrany do fundamentów w 1953 roku.
Opis
Pierwotnie: budynek drewniany, tynkowany, parterowy, podpiwniczony, od północy z gankiem na 4-ech kolumnach z ryzalitem, od zachodu z 2-ma kwadratowymi przybudówkami, a od południa z gankiem drewnianym, ogólnie dwór z dachem naczółkowym z lukarnami i pięterkiem.
Park
Resztki parku krajobrazowego z XIX wieku
Według Dokumentacji geograficznej Maria Drzał Parki w Polsce PAN, IGiPZ park miał powierzchnię 2,3 ha.
W dokumentach Starostwa Powiatowego w Przasnyszu (AP Pułtusk) znajduje się informacja o drzewostanie parku z roku 1947: 5 brzóz, 22 świerki, 42 olchy, 194 topole, 100 mb leszczyny, żywopłoty, 20 krzaków i in.
Sad stanowiło 70 drzew owocowych z czego 57 stanowiły drzewa przedwojenne oraz 20 krzaków porzeczek.
#
Budynki inwentarskie rozparcelowanego majątku Obrębiec przeznaczone na Gminną Szkołę Rolniczą wg stanu na 12 kwietnia 1947 (AP Pułtusk):
 We wcześniejszym wpisie więcej o Stanisław Żórawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.