W hołdzie młodym bohaterom powiatu mławskiego

wpis w: Aktualności | 0

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości ukazała się, wydana przez Parafię św. Stanisława BM w Mławie, książka Leszka Zygnera Młodzi bohaterowie Niepodległej. Młodzież powiatu mławskiego w walce o niepodległość (październik – listopad 1918)

Okres czasu i wydarzenia ujęte w książce tak charakteryzuje autor, prof. dr hab. Leszek Zygner:

Dokładnie chodzi mi o okres od wydania orędzia Rady Regencyjnej do narodu z 7 października 1918 r., uważanego przez wielu ówczesnych mieszkańców Mazowsza za swoisty „manifest niepodległości”, do momentu przejęcia pełnej władzy (wojskowej i cywilnej) z rąk niemieckich okupantów, co na terenie powiatu mławskiego nastąpiło ostatecznie w połowie listopada 1918 r.

Dość krótki okres omawiany w tej pracy – zaledwie półtora miesiąca – ma swoje głębsze uzasadnienie. To w tym czasie właśnie ożywiło się wyraźnie miejscowe podziemie niepodległościowe, a zwłaszcza zrzeszająca wielu młodych ludzi Polska Organizacja Wojskowa (POW). Towarzyszyło temu nasilenie akcji dywersyjnych skierowanych przeciwko niemieckiemu okupantowi, z których najsłynniejszą w powiecie mławskim, i zarazem najtragiczniejszą w skutkach, bo okupioną śmiercią sześciu młodych ludzi, stała się „akcja strzegowska” z 15 października 1918 r. Niecały miesiąc później rozpoczęła się akcja rozbrajania Niemców, która również została okupiona życiem młodych ludzi, w tym śmiertelnie postrzelonego Stanisława Trepczyńskiego ze Strzegowa, a także zabitego przez niemieckich żandarmów mławskiego gimnazjalisty Henryka Klemensa Sokalskiego, niewątpliwie najsłynniejszego bohatera tamtych dni.

To kilkadziesiąt stron skreślonych by poznać, zrozumieć i upamiętnić bohaterów tamtych dni…

 

Wdzięczni Bogu za Niepodległą to hasło mszy św. 14 października  o godz. 10.00 w kościele Świętej Trójcy w Mławie. Uroczystości religijnej towarzyszyła promocja książki prof. Leszka Zygnera

Wybrane zdjęcia – Agnieszka Otłowska,  Gość Płocki

cała galeria Uroczystości w Mławie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.