Kilka słów o dzwonach

wpis w: Aktualności | 0

W 23 numerze Korrespondenta Płockiego z marca 1879 roku czytamy:

„Dzwony dla archeologa i miłośnika sztuki, są bardzo ważnym i ciekawym zabytkiem; kształt ich, napisy, płaskorzeźby i rysunki którymi są okryte, czynią z nich często drogie pamiątki i ciekawe dzieła sztuki”

Myśl zacytowana za J.I.Kraszewskim jest wprowadzeniem do materiałów będących owocem pracy zmarłego w 1873 roku Kazimierza Tarczyńskiego*

Synowie Kazimierza Tarczyńskiego udostępnili materiały (rysunki, manuskrypty, zeszyty) Akademii Umiejetności w Krakowie a autor artykułu przytacza posiadane informacje i prosi o ich uzupełnianie i uaktualnienie (materiały zbierane były w okresie ok 20 lat)

W dwóch zeszytach z opisami dzwonów z 53 kościołów znajdują się dzwony z 25 kościołów diecezji płockiej. Z naszej najbliższej okolicy są to kościoły (nazwy zachowane jak w artykule) w miejscowościach: Mława (4 dzwony), Szydłów (2), Szreńsk (2), Wyszyna (3).

Stupsk posiadał 2 dzwony i „bardzo potrzebny jest rysunek daty 1500 roku

Dzwony mogły pochodzić więc z czasów postulowanej odbudowy kościoła (1494) i dokumentu odpustowego dla Stupska kardynała Fryderyka Jagiellończyka (1499) wspomnianych w zakładce Historia

 

Przechodząc do czasów bardziej współczesnych – z opisu sporządzonego przez ks. Mariana Czaplę 10.01.1949 roku wiemy, że Niemcy zabrali z naszego koscioła dwa dzwony. Jednocześnie według informacji parafianina przy głównym wejściu do kaplicy leżały dwie mosiężne płyty pochodzące z dzwonów ze spalonego w 1911 roku kościoła. Schowane pod posadzką przetrwały czas wojny. Prawdopodobnie zostały one wykorzystane do fundacji nowych dzwonów za czasów ks. Ludwika Jasińskiego.

 

 

 

*Kazimierz Tarczyński  przybył do Płocka z Łęczycy ok. 1838-39 roku, kupił nieruchomość i otworzył zakład budowy i naprawy fortepianów; zachowany w Muzeum Instrumentów w Poznaniu fortepian miał wysoki, 46 kolejny numer, dobrze świadczący o prosperowaniu zakładu i jakości instrumentów. Był znawcą muzyki, osobą gromadzącą pamiątki historyczne – za: Sławomir Fedorowicz, Tradycje muzyczne w dawnym Płocku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.