Józef Longin Ostaszewski

wpis w: Aktualności | 0

 

Ostaszewski

 

 

 

 

 

 

 

 

Józef Longin Ostaszewski – autor m.in  „Z dziejów Mławskiego Mazowsza. Szkic historyczny” (1934). W publikacji znajdują się także informacje o Stupsku.

Poniżej dwa cytaty ze wstępu do „Z dziejów…”  Co z naszym zamiłowaniem do badania rzeczy dawnych? Czy rzeczywiście jesteśmy podobni do naszych przodków sprzed tysięcy lat? Warto sobie zadać te pytania zanim  z Ostaszewskim sięgniemy do historii naszych protoplastów…

„Naturalne jest zamiłowanie do badania rzeczy dawnych, a w szczególności rodzimych, dotyczących własnych przodków, własnego narodu. Przy obserwowaniu miejsc określonych i zmiany pokoleń w ciągu kilku dziesiątków lat zaczyna się wyprowadzać z dokonanej przemiany wnioski, daleko sięgające wgłąb najistotniejszej filozofji życia. Wzrasta zainteresowanie losem poprzednich pokoleń i zjawia się nieprzeparta chęć dowiedzenia się, co było przed nimi, nieprzeparta chęć zobaczenia śladów ich pobytu i działalności”.

„Jesteśmy pewni, że ci nasi przodkowie przed tysiącem np. lat byli do nas podobni, skoro wiemy, że na przestrzeni 3 tysięcy lat Żydzi nic się nie zmienili, Germanowie dzisiejsi są tak podobni do opisanych przez Cezara i Tacyta. Żyd arabski Abraham, syn Jakóba, już w państwie Mieszka I obrabiał interesy handlowe bezpiecznie i na dzikość naszych przodków nie narzekał. Wiemy nawet coś o tem, że posiadali nasze dzisiejsze wady i nasze dzisiejsze zalety, że wytworzyli pewną wysoką moralność rodzinną i społeczną…”

ostaszewskiA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Józef Longin Ostaszewski (1875 – 1942) – polski lekarz, działacz społeczny, regionalista, malarz. Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1910 r. mieszkał i pracował w Mławie. W 1935 r. przeszedł na emeryturę. Działał we władzach m.in. Polskiej Macierzy Szkolnej, Polskim Związku Zachodnim, Towarzystwie Dobroczynności, Stowarzyszeniu Młodzieży Akademickiej, Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. Był także długoletnim działaczem założonego w 1901 roku Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”.
Przyczynił się do powstania w Mławie muzeum regionalnego (1926), współtworzył Towarzystwo Miłośników Miasta Mławy (1937), był autorem kilku książek. We wrześniu 1939 r. opuścił Mławę i zamieszkał w Warszawie. Publikacje: Z dziejów Mławskiego Mazowsza. Szkic historyczny, Dzieje pierwotnego szczepu mazurskiego. Studium historyczno-językoznawcze, Osobliwości historyczne Mławy.

Zdjęcie dr Ostaszewskiego Stanisław Flis „Józef Ostaszewski. Działacz kulturalny Mazowsza Północnego 1875-1942″

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.