Historia kultu św. Wojciecha w Polsce i na Mazowszu

wpis w: Aktualności | 0

Z referatu ks. dr Waldemara Graczyka:

Na podstawie badań prowadzonych przez ks. prof. Tadeusza Żebrowskiego należy przyjąć, że wezwanie św. Wojciecha posiadało kilkanaście świątyń zlokalizowanych na północnym Mazowszu. Przy czym wezwania kościołów w Płocku, Czerwińsku i Zambskach należy wiązać z działalnością zakonu benedyktynów. Innym śladem świadczącym o tym, że kult św. Wojciecha był żywy na tych terenach są trzy rotundy: w Płocku – naprzeciw frontonu katedry, Ciechanowie i Szreńsku noszące to wezwanie. Inne świątynie zadedykowane św. Wojciechowi to: w Zagrobie – parafia wspomniana w połowie XIV wieku, Raciążu pierwsze wzmianki pochodzą również z XIV wieku, Stupsku, Szreńsku, Rypinie Starym, Żąłem, Steklinie i Złotoryi. Chociaż wszystkie wymienione kościoły wzmiankowane są dopiero w okresie późniejszym, to powstały prawdopodobnie około XII wieku.

Liczba wezwań świadczy chyba o dość dużym kulcie św. Wojciecha na tym terenie. Warto dodać, że od połowy XIII wieku czyli od kanonizacji św. Stanisława – biskupa krakowskiego na Mazowszu w granicach diecezji płockiej powstało już niewiele kościołów noszących wezwanie św. Wojciecha: w Przasnyszu – na początku XV wieku, Malużynie, Solcu.

Cały referat Historia kultu św. Wojciecha w Polsce i na Mazowszu wygłoszony został w ramach sesji „W 1000 rocznicę śmierci Apostoła Prusów i Głównego Patrona Polski – Świętego  Wojciecha”. Organizator Towarzystwo Naukowe Płockie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.