300 lat konsekracji kościoła w Stupsku

wpis w: Aktualności | 0

Z akt wizytacji parafii Stupsk 1738 r.: Ten Kościół w czasie generalnej wizytacji wspaniały, świetny i czcigodny pan Ludwik Załuski, z łaski Boga i Stolicy Apostolskiej biskup płocki, w roku Pańskim 1713, dnia 6 czerwca w obecności prałatów i duchowieństwa sąsiednich kościołów poświęcił i konsekrował, a także na ten dzień przypadającą czwartą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego wybrał, ustanowił i wyznaczył jako dzień rocznicy dedykacji.

Nie zachowały się informacje o konsekracji wcześniejszych kościołów Stupska. Dokumenty tej konsekracji też nie zachowały się. Jak podają dokumenty wizytacji z 1738 roku (zapis oryginalny): Ten koscioł Erekcyi niema, przed teraźniejszym Plebanem nie było Xdza blisko lat 40, gdzie wszystkie papiery y dokumenta tego Kościoła Dwór do swojej zabrał konserwacyi, te podczas spalenia się Dworu, wszystkie zgorzały.

Na zdjęciu poniżej: Ludwik Bartłomiej Załuski, herbu Junosza (1661-1721), biskup pomocniczy przemyski, biskup płocki (1699-1721). 6 maja 1710 r. erygował Seminarium Duchowne w Płocku. 6 czerwca 1713 konsekrował kościół pw. św. Wojciecha w Stupsku.

Bp Załuski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.