126 lat temu…

wpis w: Aktualności | 0

Biskup płocki Henryk Piotr Kossowski wyznaczył ks. Grzegorza Dziubackiego na Administratora Parafii w Stupsku:

1889_zmijewo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biskupi płoccy końca XIX wieku::

Kacper Borowski (1883 – 1885)

(6 I 1802 – 15 I 1855) biskup łucko-żytomierski, administrator diecezji kamienieckiej. Kształcił się w szkołach zakonnych w Drui, Żabiałach, Użwałdzie i Płocku. Po studiach w Wilnie święcenia przyjął (1831) duszpasterz w Rzężycy, Josephstahlu k Odessy i profesor Akademii Duchownej w Wilnie i Petersburgu, kanonik mohylewski (1846). zarządzał zniesioną przez carat diecezją kamieniecką. Został płockim biskupem po powrocie z zesłania. Zarządzał diecezją niespełna dwa lata. Przez cztery lata rządy w diecezji sprawował wikariusz kapitulny biskup sufragan Henryk Kossowski. Autor publikacji teologicznych.

1885 – 1889 vacat

Michał Nowodworski (1889 – 1896)

(ur. 27. lipca 1831 we Włocławku – zm. 12. czerwca 1896 w Warszawie), biskup kujawsko-kaliski, następnie biskup płocki, wydawca, publicysta.
Święcenia kapłańskie otrzymał w 1854 roku. Wikariusz w Konecku, bibliotekarz i profesor Akademii Duchownej w Warszawie, kanonik łowicki (1859) i warszawski (1862). Od 1859 roku rozpoczął współpracę z „Pamiętnikiem Religijno-Moralnym” i założyciel „Przeglądu Katolickiego”. Dał się poznać jako wielki patriota. Został za to wywieziony do odległej guberni permskiej. Przebywał w Czardyniu (1863 – 1868) Nie przerwał jednak pracy naukowej. Do kraju powrócił w 1868 roku, jednak obowiązywał go zakaz przebywania w stolicy. Po powrocie przebywał w Burzeninie, inicjator i redaktor „Encyklopedii Kościelnej”, autor wielu publikacji teologicznych, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W 1889 roku objął diecezję płocką. Szczególną uwagę przywiązywał do podnoszenia poziomu naukowego w miejscowym seminarium duchownym oraz do wzrostu kultury umysłowej duchowieństwa, rozwoju kaznodziejstwa i katechizacji, upowszechniał rozwój rekolekcji kapłańskich.
Pochowany w katedrze płockiej. Wystawiono mu okazały nagrobek z brązu w głównej nawie świątyni, wykonany przez Piusa Welońskiego.

więcej informacji we wpisie Rys historyczny Diecezji i Biskupi

 

Żródła informacji:

Pan Roman Żmijewski (dziękujemy!) autor serwisu „Genealogia Żmijewskich ze Żmijewa”, zmijewscy.jimdo.com

Sylwetki biskupów za www.plock24.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.