126 lat temu…

wpis w: Aktualności | 0

Biskup płocki Henryk Piotr Kossowski wyznaczył ks. Grzegorza Dziubackiego na Administratora Parafii w Stupsku:

1889_zmijewo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biskupi płoccy końca XIX wieku::

Kacper Borowski (1883 – 1885)

(6 I 1802 – 15 I 1855) biskup łucko-żytomierski, administrator diecezji kamienieckiej. Kształcił się w szkołach zakonnych w Drui, Żabiałach, Użwałdzie i Płocku. Po studiach w Wilnie święcenia przyjął (1831) duszpasterz w Rzężycy, Josephstahlu k Odessy i profesor Akademii Duchownej w Wilnie i Petersburgu, kanonik mohylewski (1846). zarządzał zniesioną przez carat diecezją kamieniecką. Został płockim biskupem po powrocie z zesłania. Zarządzał diecezją niespełna dwa lata. Przez cztery lata rządy w diecezji sprawował wikariusz kapitulny biskup sufragan Henryk Kossowski. Autor publikacji teologicznych.

1885 – 1889 vacat

Michał Nowodworski (1889 – 1896)

(ur. 27. lipca 1831 we Włocławku – zm. 12. czerwca 1896 w Warszawie), biskup kujawsko-kaliski, następnie biskup płocki, wydawca, publicysta.
Święcenia kapłańskie otrzymał w 1854 roku. Wikariusz w Konecku, bibliotekarz i profesor Akademii Duchownej w Warszawie, kanonik łowicki (1859) i warszawski (1862). Od 1859 roku rozpoczął współpracę z „Pamiętnikiem Religijno-Moralnym” i założyciel „Przeglądu Katolickiego”. Dał się poznać jako wielki patriota. Został za to wywieziony do odległej guberni permskiej. Przebywał w Czardyniu (1863 – 1868) Nie przerwał jednak pracy naukowej. Do kraju powrócił w 1868 roku, jednak obowiązywał go zakaz przebywania w stolicy. Po powrocie przebywał w Burzeninie, inicjator i redaktor „Encyklopedii Kościelnej”, autor wielu publikacji teologicznych, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W 1889 roku objął diecezję płocką. Szczególną uwagę przywiązywał do podnoszenia poziomu naukowego w miejscowym seminarium duchownym oraz do wzrostu kultury umysłowej duchowieństwa, rozwoju kaznodziejstwa i katechizacji, upowszechniał rozwój rekolekcji kapłańskich.
Pochowany w katedrze płockiej. Wystawiono mu okazały nagrobek z brązu w głównej nawie świątyni, wykonany przez Piusa Welońskiego.

więcej informacji we wpisie Rys historyczny Diecezji i Biskupi

 

Żródła informacji:

Pan Roman Żmijewski (dziękujemy!) autor serwisu „Genealogia Żmijewskich ze Żmijewa”, zmijewscy.jimdo.com

Sylwetki biskupów za www.plock24.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.